«

»

Haz 27

AutoCad Dosyayı jpeg-pdf kaydetme.

Autocad’de çizimleri jpg yada pdf olarak kaydetme.

İşlem oldukça basit.
a1 AutoCad Dosyayı jpeg pdf kaydetme.
Printer kısmına tıklıyoruz. ” publish to Web jpg ” yada ” publish to Web png” veya ” DWG to PDF ” seçeneklerinden birini seçeriz.Plot area –> what to plot kısmından window u seçiyoruz “jpeg” veya “pdf ” alınacak bölümü seçiyoruz normal yazma işlemi gibi plot ile yazdırmaya çalışıyoruz.Dosyayı kaydedilecek yeri soruyor.İşlem tamam.Eğer resim veya pfd nin kalitesini arttırmak istiyorsak kağıt ebatını değiştiriyoruz.

50 yorum

Yorumu formunu geç

 1. BERRİN

  çookkk teşekkür ederim.

 2. das

  teşekkürler

 3. zeynep

  pdf yaparken ölçeğe ne oluyor? pdf yaparken aynı zamanda ölçeklendirme şansımız var mı?
  teşekkürler.

  1. Hakan

   paper size’den istediğin ölçeği ayarlayabilirsin.bir kaç denemede senin için en iyi olan ölçeği bulursun.

 4. cemile

  benim autocad imin plotter ında dwg to pdf seçeneği yok. o seçeneği oraya nasıl koyabilirim. ya da pdf e çevirmemin başka bir yolu var mı?

  1. Hakan

   o seçenekle ilgili bakmam lazım lazım.ama basitçe şunu önerebilirim.
   primo pdf programını indir ücretsiz basit bir programdır.Bu programı kurunca primo diye bir yazıcın görünecek normal yazıcı gibi bundan çıktı almaya çalışıcaksın bu şekilde pdf olarak kaydedebilirsin.Bu programı ms-office ve diğer programlardada kullanabilirsin pdf yapmanın çok basit bir yoludur.Mesela bazen onlarca sayfalık bir pdf dökümanı vardır size 3 sayfası pdf olarak gereklidir bu program ile sadece bu sayfaları pdf olarak çıktı alabilirsin.

 5. Merve

  öncelikle kolay qelsin.
  benim makinem sürekli çalışmalarımı temp. olarak kayıt ediyor.yazılımdan mı donanımdan mı kaynaklanan bi hata bu. çalışmalarımı kayıt etmekte zorluk yaşıyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

  1. Hakan

   Merhaba
   tools–>options seçin ardından yukarıdaki seçeneklerden de “open and save” i açın.Orada “save as” kısmından istediğiniz kayıt formatını seçin artık o formatta kayıt edilecektir.Sanırım bu işnizi görür.

 6. serkan

  Merhaba,
  proje çok uzun olduğu için pdf olarak alıp zoom yaptığımda kalite çok kötü, zoom yapmadığımda ise çok uzun olduğundan hiç birşey belli değil. Projeyi tiff olarak nasıl çevirebilirim,çevirdiğimizde sizce bu problem çözülür mü yada çözümünüz var mı?

  1. Hakan

   merhaba
   pdf yada jpg olarak kaydederken uygun kağıt ölçeğini seçersen kalite bozulmaz.en uygun ölçeği deneyerek bulmalısın.

 7. ALİ iHSAN

  Arkadaşlar aşağıdaki problemi nasıl çözüyoruz yardımcı olursanız minnettar kalırım
  PRODUCED BY AN AUTODESK PRODUCT

  1. Hakan

   Çizimi dxf olarak kaydet ve kapatip ac. Artik o yazıyı cikti alirken ve resim vb okarak kaydederken gormezsin.

 8. Yunus Emre

  Merhabalar,
  Autocad 2012 ile pdf dosyası almak istiyorum. Çizimim A4 e sığmalı, fakat Plot kısmından to pDF seçip yazdır dediğimde, şeklim kağıdı ortalamıyor, bununla birlikte çizimdeki ölçü çizgileri, taralı kısımlar, farklı kalınlıktaki çizgileri göremiyorum.

  Kagidi ortalamak için ne yapmam gerekiyor? Layout kısmını bilmiyorum, renkli pdf oluşturmayı, veya siyah beyaz oluşturmayı vs. kızaca anlatabilir misiniz, veya link verebilir misiniz?

  Çıktı almadan, dosyaları pdf olarak kaydetmem gerekiyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Hakan

   Paper size dan kağıt ölçüsünü seçiyorsun. A4 küçük gelirse A3 yap.Detaylarda belli olur fark.
   Center To Pilotu seçersen çizimi tam ortalar.
   Pilot Style Table kısmından renk durumunu ayarlıyorsun. Monochrome.ctb seçili olabilir bu yüzden siyah-beyaz çıkarır.None yi seç yada acadlt.ctb Bu şekilde çıktı almaya çalış sana kayıt yerini soracak.

 9. Serap Sayar Soyyiğit

  Mac de autocad 2013 kullanıyorum.benim autocad imin plotter ında dwg to jpeg seçeneği yok. o seçeneği oraya nasıl koyabilirim. ya da jpg e çevirmemin başka bir yolu var mıdır?

  1. Hakan

   publish to web JPG gibi bir seçenek olması lazım.Oradan çevirebilirsin.

 10. gül

  dwg dosyasını tiff dosyasına nasıl çevirebilirm ?

  1. Hakan

   Direk çeviren bir yöntem bilmiyorum. Önce jpg’e çevir ardından paint ile açıp tiff olarak kaydedebilirsin.

 11. TAHSİN

  ben ceviriyi yapıyorum ancak kendi çizdiğim renkli çizimler siyah , eklediğim resimler renkli çıkıyor. 100 cm 70cm boyutundaki paftayı 1:1 çevirmek istiyorum.daha önce yapıyordum şimdi sıkıntı çekiyorum // autocad2013

  1. Hakan

   pilot style table değiştirsen olurmu? yazıdaki resimde sağda help var onun yanındaki ok’a tıklayınca o pencere açılıyor.

 12. naz

  iyi günler.
  bir katalog üzerine çalışıyorum. kataloğu indesign’da hazırlıyorum.
  autocadte hazırlanan teknik çizimler pdf olarak bana geldi. bunları link olarak dökümana ekliyorum.
  fakat kataloğu bitirip pdf ini aldıktan sonra, teknik çizimlerdeki çizgilerde bozulmalar olduğunu gördüm. baskıda sorun yok fakat aynı pdf internet ortamında veya müşterilere göndermek üzere de kullanılacak. dolayısıyla teknik çizimlerin bozulmaması önemli.
  sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

 13. Mehmet Atçeken

  Ağzına Sağlık Kardeş

 14. Autocad tefrişleri

  pdf’ye çevirirken çizim ölçeği ne oluyor? pdf’ye çevirirken aynı zamanda ölçeklendirme şansımız var mı?
  Teşekkürler.

  1. Hakan

   sanki çıktı alıyor gibi sol tarafta kağıt ölçüsü var.ordan istediğimiz değere getirebiliriz.bu sayede görüntü kalitesi artar.

 15. onur

  Merhaba,

  (Ürün ağaçlı) PDF dosyasını Autocad dosyasına nasil çevirebilirim acaba?

  Teşekkürler,

  1. Hakan

   Maalesef bu mümkün değil. En azından ben bilmiyorum.

 16. Mahmut

  Merhaba,
  Gerçekten yararlı bir paylaşım.Bir sorum olacak şimdi çizimimi seçip pdf ye attıktan sonra center the plot diyip pdf kaydettikten sonra pdf olarak çıktı aldığımda A4 kağıdını tam kaplayacak mı peki ?

  1. Hakan

   Center plot diyince sadece ortalamis oluyorsun. A4 u kaplamasi ciziminle alakali. Orantısız birsey ise kaplamaz. A4 anteti içerisinde çizim yaparsan bu sorunuda asarsin.

 17. hüseyin kurt

  mac kullanıyorum. autocad im yok. mailde gelen dwg dosyasına bakmak için pdf e çevirebilirmiyim autocad olmadan ?

  1. Hakan

   Benim bildiğim kadarıyla bakamazsin yada açmadan ceviremezsin. Autocad viev programı var ücretsiz onunla dwg çizimlerini sadece açıp bakabilirsin.

 18. ahmet

  tşk.

 19. özgür yıldırım

  Merhabalar,

  Bir sorum olacak

  Bir dwg resmini pdfe çevirirken enson pdf yaptığım klasör içine kaydediyor. Oysa ben o an üzerinde çalıştığım dwg resminin bulunduğu klasöre kaydetmesini istiyorum bunun ayarını nereden yapıyoruz?

  Teşekkürler

  Özgür

 20. Fatih

  autocad dosyasını pdf e çevirirken dosyayı nasıl sayfalar halinde ayarlayabilirim. Anlaşılır oldu mu emin değilim o yüzden şöyle söyleyeyim 10 adet çizim aynı ekranda çizilmiş olan autocad dosyasını pdf e çevirirken 10 farklı sayfa halinde ve bir kitap şeklinde nasıl yapabilirim ??

  1. Hakan

   daha önce hiç kullanmadım nasıl yapılır araştırmadım. Bilen söylerse memnun olurum öğrenirsem sana iletirim.

  2. Erdal

   acad den önce tek tek sayfa yap ardından abby fine reader programına bütün yaptığın sayfaları at ordan pdfye dönüştüreceksin bu defa sayfaların tek kitap halinde olacak

 21. Ahmet

  Teşekkürler, muhteşemdi. Kafa karıştırmadan çözüme ulaştırdın.

 22. gül89

  Merhaba,
  Elimde A4 uzun bir pafta çizimi var (298×7508). Bunu pdfe çevirmem gerekiyor.Bu ölçülerde kağıt ayarlamaya çalıştığımda “Paper size greater then the max paper sizes the device can support.Please enter smaller paper sizes.” uyarısı ile karşılaşıyorum.Kağıt boyutlarını küçültmem isteniyor. Nasıl bir yöntem kullanacağım bu ölçülerde bir pdf hazırlamam için?

 23. ismail

  Öncelikle herkese kolay gelsin
  Outocad’i Microsoft Word’e nasıl atabilirim
  Şimdiden teşekkürler kolay gelsin

  1. Hakan

   Resim vb olarak kaydedip atabilirsin.

 24. HALİL

  autocad dosyasını plot komutuyla yazıcıyı dot7 secerseniz secili pencere direk pdf formatında kayıt yapar önce internetten dot7 adlı dosyayı indirip setupı kurmanız gerek herhangi çıktılarınızı ofis uygulamalarınız ( doc,excel, jpg vs )pdf çevrilir

 25. tuğçee

  autucaddeki doosları nasıl çoklu pdf yapabilirim :((((((

 26. Selim GÖNENÇ

  Merhaba;

  Plotter name: DWG To PDF.pc3
  Paper Size: A4
  Plot area: Window
  Plot offset: Center the plot
  Plot scale: 1:1
  Pen assignments: monochrome.ctb

  A4 bir antedi çerçeveleyip plotladığım zaman sayfa 15-20 mm kadar yukarda çıkıyor PDF de.
  Yani sayfanın altında fazladan boşluk, üstünde de sayfa eksik, kayık yani işte. Sebebini bilen var mı?

 27. mahmut

  Merhaba, Benim şöyle bir sorunum var bazı parçaları modelliyorum. anteti hazırlayıp layoutta visiul styles ten shade moduna alıyorum . Pdf olarak yazdırdığımda backrgroundun olmamasını istiyorum png gibi sadece modelin olduğu bir pdf istiyorum photoshopta düzenlemek adına . Bu şekilde aldığımda medelin beckgroundu beyaz olarak gelmekte ben bunu photoshopta tek tek elimle silmek zorunda kalıyorum ve temiz bir çalışma olmuyor web png olarak kaydettiğimde ise kalitesi çok kötü oluyorkısacası sorum shade modunda transparan pdf alabilmek bir yolu varmıdır?

 28. barkın yapıcı

  jpeg ve pdf yazdırırken neden kağıt uzunluğu ölçek ne olursa olsun proje baskı uzunluğu 3 metreyle sınırlı üstünü yapmak istediğimde hata veriyor.

 29. Ayşe

  Dwg’de yaptığım transparan hatchler, pdf’e çevirdiğimde transparan gözükmüyor. Sebebi nedir acaba? Teşekkürler.

  1. Hakan

   Çizgi kalinliklarindan olabilir.

 30. nurcan

  lutfen yardım edinnnnn..
  makina mühendisinin yanında çalışmaya başladım.benden autocad öğrenmemi istediler.mail ile gelen bir mimari projemiz var üzerinde tesisat çizimi yapıcaz fakat ben projedeki bizimle ilgili kısımları açmayı beceremiyorum layout ekranında görüyorum sadece ama ordada çalışma yapamıyorum tabiki.o erkanları nasıl autocad teki siyah sayfada görebilirim allah rızası için yardım edin

  1. Hakan

   Sayfanin altinda komut satiri uzerinde model Layout1 layout2 diye yaziyor. Modele tikla.

 31. SİNEM

  merhaba autocad de dosyamı siyah beyaz pdf çevirmm gerekiyor. monochrome seçiyorum ancak renkli kayıt yapıyor hala.Başka önerisi olan var mıdır acaba

  1. Hakan

   Monochrome sectigin yerden diğer seçenekleri de denersen istediğin sonuca ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>