«

»

Şub 16

AutoCad İpucu-1

Autocad çizimlerinde kullanabileceğiniz ipuçlarından bazıları aşağıdadır.

ölçülendirme yaparken iki köşeyi seçmemek için; ölçülendirmeye tıklayıp bir kez entera basarsanız sadece ölçülendireceğiniz çizgiyi seçmeniz yeterli olacaktır..

viewres enter y enter komut satırında 1ile 20000 arasi diyor maxsimum 20000 yapın bölece çizimleriniz daha net olacaktır örnegin çizdiginiz daire daha yuvarlak gözükecek kırılmalar gidecek…

Zoom ve pan için yumuşaklıgını ayarlamak isterseniz eğer.Aşagıdaki işlemi yapınız.komut satırına vtfps yazın ve entre basın.Saniyede kare cinsinden görünüm geçişi yumuşaklığını kontrol eder.1 ila 30 arasında bir değer verebilirsiniz.

2006 ve 2007’de taramaları trimleyebilrsiniz

ddedit komutu ile ölçülerin yanına yüzey işleme işareti vs yazabiliriz..Ayrıca polyline çizerken ok başı yapmak da gayet basit sadece pl+enter daha sonra first point işaretleyip w+enter başlangıc 0 bitiş 20 dersek ok başımız hazır.

Çiziminizde üst üste geldiği için göremediğiniz çizgiler varsa;
ctrl basılı tutup çizginin üstüne tıklayın. Daha sonra boş alanda mause un her sol tuşuna tıkladığınızda çizgileri sırasıyla seçecektir. Çizgilerden biri seçiliyken enter yaparsanızda o çizgi üzerinde çalışabilirsiniz.

.bak uzantılı dosyaları istemiyorsanız op yazın enter a basın Open and Save ye tıklayın sol altta Create backup copy with each save nin okey kutucuğunu başltın.

taşıma yaparken ölçüleriniz sonsuzamı uzuyor? ”DDA” yazıp enterleyin ve ölçülerinizi seçip enterleyin.sorununuz kalmayacaktır.

Dda komutundan önce dimassoc komutuna girip 2 olan değeri 1 yaparsak dda komutuna gerek kalmaz.

eger projenizi save etmeden once ” purge” yapıp kaydedırsenız kullanmadığınız layerlardan ve bloklardan o dosya ıcınde kurtulursunuz.

bir doğruyu eşit aralıklarla bölmek mi istiyorsunuz.div komutunu kullanın.div enter sağ tıkla kaç eşit parçaya bölmek istediğini yaz enter yap.

Herhangi bir nesye çift tıkladığınızda o nesne ile ilgili değiştirme tablosu gelmiyorsa;örnek olarak yazı için edit text tablosu gelmiyorsa;bu özelliği açmak için komut satırına dblclkedit yazıp On yapın.

8 yorum

Yorumu formunu geç

 1. Kerem Doyar

  “viewres enter y enter komut satırında 1ile 20000 arasi diyor maxsimum 20000 yapın”
  çok fazla oluyorum ama öğrenmek azmindeyim :)
  nereye yazacağız daha açıklayıcı yazabilir misiniz?

  1. Hakan

   autocad’in normal komut satırına yazıcaksın
   command : yazan kısım.
   buraya yazacaksın.
   önce
   viewress + enter
   Do you want fast zooms ? ( yes / No ) : diye soracak yes seçili yani burdada enter yapacaksın
   enter circle zoom percent ( 1-20000) : burayada istediğin değeri yazıp entera basacaksın.
   uygulama yaptıkça kısa sürede öğrenirsin.

   1. Kerem Doyar

    Re: Teşekkürler Hakan Bey.

 2. ceyhun

  çizimi antet e yerlestirmek için scale yaparken verdigimiz ölçülerin degişmemesini nasıl saglayacagız? peki hakan bey.

  1. Hakan

   Zamanında CNC programcılığıda yaptığım için çizime scale yapmaya kesinlikle karşıyım.O yüzden böyle bir sorunum olmadı :) Çizimi değiştirme.
   Antete scale yapsan daha iyi olmazmı?

   1. Aysan

    Bende sizin dediğinize katılıyorum, ama bir antet de iki farklı scale şekil olunca scale yapıp öyle çıktı almak gerekiyor bence…

    1. aa

     scale yapacağınız çizimi bloklayın. öyle scale yapın. ölçüleriniz değişmez.

 3. yasar

  iyiyapmışsın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>