«

»

Eyl 05

Autocad Çizgi Stilleri

autocad2012 300x224 Autocad Çizgi Stilleri        Autocad’de çizim başlangıçta 0 layerindadır.Bu layerin rengi beyaz çizgi kalınlığı yok ve çizgi stilide “ continuous “ dur. Yani düz çizgi. Layerları oluştururken çizgi kalınlığı ile birlikte çizgi stilinide düzenlemeliyiz.

Hangi sektör olursa olsun çizimde kullanılan elemanları türlerine göre çizgi stillerini belirlemek gerekir.Bazı çizgi stilleri standarttır.Örneğin delikler için eksen çizgileri kesinlikle kullanılmalıdır ve bu çizgiler noktalı kesik çizgi olmalıdır, görünmez çizgiler kesik çizgi,ana çizgiler düz çizgi olmalıdır,dahada standart çizgi stilleri vardır.Sektörünüze göre kendi çizgi stillerini belirleyebilirsiniz.Çizgi stillerini belirlemek için 2 yöntem var.

1.si layer oluşturulur ve çizgi stili orda belirtilir. Layerların önemi adlı konuda layer nasıl oluşturulur anlatılıyor. Diğer yöntemde quick properties penceresinden. O yöntem de buradaki konuda anlatılıyor.2.yöntemi özel olarak kullanmakta fayda var.  Aynı layerda oluşturulan çizgilerden sadece birini farklı stilde yapmak gerekirse kullanın.

Layerdan çizgi stili seçerken başlangıçta bir yada birkaç stil mevcut olabilir “ load “ kısmına tıklarsanız onlarca çizgi stili mevcuttur onlardan biri size uygun olabilir.

Kendininiz için bir standart oluşturmakta fayda var. Daha önceki yazılarımda da dediğim gibi kendinize ait bir çizim dosyası yapın layerları oluşturun çizgi stillerini,renkleri ve kalınlıklarını belirtin,yeni çizimlerde bu layerlarla oluşturulmuş çizimleri kopyalarsanız layerlar ve özellikleri de kopyalanmış olur.
coded by nessus

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>